FAQ
Nákup a doprava

  1. Jak mi zboží doručíte?
    Menší zboží zasíláme službou DPD, nejraději na dobírku.zboží nad 40kg přes zásilkovou službu Toptrans, kde je nutné zaplatit fakturu předem. Přepravujeme stany s konstrukcí do 6m, větší pak vozíme osobně (viz níže)
    Orientační ceny: malý stan 200Kč, týpí do 6m 400 Kč, větší stan 600 Kč Objemný stan s konstrukcí do 6m 2000 Kč.
  2. Mám svého smluvního přepravce, je možné zboží doručit přes něj?
    Pokud bude zboží zaplacené předem, můžete si poslat kohokoliv, klidně poštovního holuba nebo strejdu s batohem 🙂
  3. Jak mi doručíte teepee, když jsou tyče tak dlouhé?
    Přepravní společnosti berou tyče do 6m (na pětimetrové týpí). Pokud chcete tyče k většímu týpí, tak vám je dopravíme sami na dlouhém vozíku. Nebojte, jezdit umíme, dopravíme tyče až do délky 10m a větší vlastně nepotřebujete. K dispozici máme offroad a dostaneme se i na odlehlou louku za lesem. Doprava vás ale bude stát 12 až 18 Kč na kilometr a účtujeme i zpáteční cestu, pokud není celá z kopce. Možná budete mít štěstí a vaším směrem povezeme i jinou zakázku, tím pádem se cena dopravy může rozdělit.
  4. Můžu si přijet osobně?
    Samozřejmě, a budeme velmi rádi. Sídlíme téměř ve středu republiky, takže to k nám zase tak daleko není. Jako bonus se můžete podívat do naší dílny, kde se produkt vyrábí. Rádi vám ukážeme naše historické stavení a farmu, takže s sebou můžete vzít i děti.
    Samotné plachty jsou sbaleny tak, že je odvezete v jakékoliv osobáku. Při dopravě konstrukce počítejte ale s tím, že stan i s konstrukcí je objemný. Prodejní stánek, historický stan i šapito odvezete v běžném kombíku, pokud dáte tyče ke konstrukci na střechu nebo obyčejný přívěsný vozík. Na týpí větší, než 6m budete vzhledem k délce tyčí potřebovat dodávku se střešním nosičem nebo alespoň 3m dlouhý vozík.
  5. Kdo je výrobcem?
    Výrobcem všeho nabízeného zboží jsme my. Při pojetí slova výrobce jsme konzervativní, vážně si nemyslíme, že ten, kdo práci zadává v Číně a doma pouze nalepí logo je výrobcem. Veškeré práce na výrobku provádíme v naší dílně – šití, příprava dřeva, malování,…
    Sami se můžete přijet přesvědčit.

Týpí

Kupujeme týpí

  1. Jak je to s velikostí týpí?
    Udávaná velikost značí poloměr plachty. Při postaveném stanu by měla zhruba odpovídat průměru zastavěné plochy, podobná bude i výška týpí. Využitelná plocha týpí je díky šikmým stěnám o pár centimetrů menší. Prostor ke stavbě je potřeba mít alespoň o metr větší, kvůli manipulaci s tyčemi.
  2. Jaký střih týpí používáte?
    Naše týpí jsou ušita obvykle podle historického střihu, tedy sklon plachty je nepravidelný (vepředu pozvolnější, vzadu strmější) a základna je mírně vejčitého tvaru, s vrcholem u dveří. Více napoví obrázek.
    Někteří táborníci znají střih Seton, tedy pravidelný kužel na kruhové základně. Tento typ týpí nemáme rádi, pokud si ho ale budete doopravdy přát, vyrobíme vám ho s přirážkou v ceně cca 10% (kvůli vyšší spotřebě látky)
  3. Chtěl bych týpí pomalovat, je to možné?
    Po dohodě vám týpí můžeme nazdobit indiánskými vzory. Malujeme vzory podle historických motivů, nechtějte po nás realistické výjevy, nápisy, firemní loga apod. Fotky týpí, která jsme malovali najdete zde ve fotogalerii. Není nutné si vybrat konkrétní obrázek, motivy lze mezi sebou kombinovat. Pokud se ptáte, čím týpí malujeme a chcete to zkusit sami, tak odpověď zní Balakryl
  4. Kde seženeme tyče na týpí?
    Pokud si zakoupíte komplet Týpí Na Klíč, dostanete k němu i sadu tyčí.
    Také je možnost si tyče vyrobit sami. Potřebujete smrkovou či jinou tyčovinu z probírky, může být i suchá (bez hniloby). Tyčovina musí být co nejslabší, na pařezu max 10 cm a pokus chcete mít týpí pěkné, neodřezávejte špičky. V místě křížení, tedy  například v šesti metrech od země na šestimetrovém týpí by neměla mít tyč více než 5cm průměr.  Tyč by měla být o 1 až 3 metry delší než rozměr vašeho týpí. Z tyčí pomocí pořízu odstraňte kůru a suky. Poté nechtě tyče vyschnout, nestavte týpí na syrových – prohnou se.  Dřevo  není potřeba nijak natírat či impregnovat, tyče i bez ošetření vydrží minimálně 10 let (i skladované nastojato bez přístřešku). Na týpí do velikosti 5m potřebujete 12ks, do 6m už 14ks,  do velikosti 7,5m 17ks, na devítku 20ks, včetně chlopňových tyčí.
  5. Kolíky,  jehlice
    Používáme obyčejné dřevěné kolíky, vyrobíte je z tvrdého listnatého dřeva ( ideální jsou náletové jasany či lísky) v délce 25-60cm dle velikosti stanu. Počet kolíků je cca trojnásobek velikosti týpí, na lining  obvykle 18ks, jen na devítkový lining 36ks. Spínací jehlice z prutu vyřezané mají délku cca 30cm a potřebujete jich dvojnásobek velikosti vašeho týpí.

Používáme týpí

  1. Můžu v týpí topit?
    Samozřejmě, týpí je k tomu přímo určené. Poletující jiskry plachtu nepodpálí, pokud nebudou plameny příliš vysoké. Dehet z dýmu má blahodárný účinek na plachtu i tyče. Co je uzené nehnije a je lepší mít plachtu hnědou kouřem než zelenou plísní.
  2. Jak topit v týpí?
    Kamna nejsou příliš vhodná, jiskry létající z komína jsou mnohem teplejší než z otevřeného ohně a mohly by týpí zapálit. Navíc budete mít problém kudy vystrčit komín ven.
    Nejlepším způsobem, jak topit v týpí je otevřený oheň v ohništi, Ohniště nezakopávejte hlouběji než 10 cm (porušuje se tím proudění vzduchu), obložte jej kameny, aby nezačala hořet tráva okolo. Na otop jsou nejlepší suché větve z listnáčů. Nevhodné je smrkové dřevo – praská, modřín a bříza – čoudí, a nebo silná štípaná polena, protože nehoří plamenem ale žhnou a čoudí.
  3. Týpí mi zezelenalo, co s tím?
    Pravděpodobně jste zanedbali některý z bodů údržby, doporučujeme přečíst. Co teď s tím? Hlavně se vyvarujte agresivní chemie – SAVO dokáže i při nízké koncentraci spolehlivě zlikvidovat mikrovlákna v tkanině a ta se postupně rozpadne. Hlubokou plíseň odstraníte jen velmi těžko. Jde-li o začínající lehký porost, zelenou řasu, tak tam pomůže jádrové mýdlo, kartáč a voda. Někteří uživatlé trvale postavených stanů každoročně myjí  narostlou zelenou vrstvu obyčejným octem v postřikovači.  PO vyčištění plachty doporučujeme znovu naimpregnovat disperzním roztokem na bavlněné stany (prodává např. firma Condor v Berouně). Je také možné plachtu po vyčištění namalovat (viz otázka malování).
  4. Je plachta impregnovaná?
    Používáme tkaninu upravenou impregnací již od výrobce. Po delším užívání účinek impregnace slábne a je možné ji obnovit disperzním roztokem (např. od firmy Condor v Berouně). Pokud však v týpí pravidelně topíte, neměli byste dodatečnou impregnaci potřebovat.
  5. Chceme jet na pár dní tábořit, co dát na zem?
    Podlahu mimo oblast vchodu a okolí ohniště můžete vystlat starými plachtami, koberci nebo stavební geotextilií (plsť). Nevhodné jsou umělé materiály, kvůli možnosti vznícení od jisker.
  6. Chceme mít týpí postavené celoročně, jak připravit podklad?
    Týpí můžete postavit klidně na zelené louce. Pokud je hlína nějak stavebně upravovaná, je dobré ji udusat a pokrýt štěrkem nebo oblázky. Pod vrstvu štěrku můžete dát i plstěnou stavební geotextilii. Takto upravené místo by mělo být minimálně o metr větší než vaše týpí, kvůli manipulaci s tyčemi.
  7. Chci v týpí pevnou podlahu, je to možné?
    Podlahu doporučujeme udělat z prken položených na roštu nad zemí. Podlahu montujte až v hotovém týpí, podle skutečného tvaru postaveného stanu. Praktické je vynechat uličku u dveří a kolem ohniště.

Stany

  1. Co dostanu, když si koupím stan?
    Jsme převážně textilní firma, tedy od nás dostanete kompletní plachtu na stan. Konstrukce je na požádání. U ceny stanu je vždy uvedeno, zda se jedná o prodej pouze plachty nebo kompletu. Stan dostanete zabalený v plátěném přepravním pytli naší výroby
    Provazy, kolíky a napínací lana jsou zahrnuty v ceně konstrukce. Pokud jste objednali  samotnou plachtu, musíte si provazy doobjednat zvlášť.
  2. Stan už mám, můžu si dokoupit samotnou konstrukci?
    Pokud máte stan ušitý od nás, můžeme se na konstrukci domluvit. Konstrukce pro jiné stany nedodáváme.
  3. Mám starší poškozený stan, je možná oprava?
    Provádíme opravy stanů naší i jiné výroby, pokud jsou technologicky podobné naším. Takže plastový altánek z globusu bohužel ne 🙂 a těžký vojenský hangár také ne. Opravám se věnujeme převážně mimo sezonu (tedy září až březen), týden před táborem na to nejspíš nebude čas. Opravu ulehčí, pokud poškozený stan vyfotíte postavený nebo dodáte nákres poškození. Před opravou je dobré se ujistit, jestli není plátno příliš zteřelé – jde-li roztrhnout v prstech, oprava nemá smysl.
  4. Kdo je výrobcem?
    Výrobcem všeho nabízeného zboží jsme my. Při pojetí slova výrobce jsme konzervativní, vážně si nemyslíme, že ten, kdo práci zadává v Číně a doma pouze nalepí logo, je výrobce. Téměř všechny práce na výrobku provádíme v naší dílně – šití, příprava dřeva, malování, … Od dodavatelů bereme jen práce, na které sami nestačíme, např. sváření konstrukcí.
  5. Co mám dělat, když se mi stan nelíbí?
    Pokud nejste s velikostí nebo technickým provedením stanu spokojeni, můžete ho samozřejmě reklamovat. K reklamaci ale přijímáme pouze nepoužité a čisté stany. Pokud při prvním postavení zjistíte, že vám stan nevyhovuje, neprodleně nás informujte. Aby mohlo dojít k reklamaci, pravděpodobně budete ale muset stan ihned zase sbalit.
    Pokud došlo k pochybení z naší strany, budeme se snažit o okamžitou náhradu. Správný stan vám můžeme na tábor i dovézt.
  6. Je plachta impregnovaná?
    Používáme tkaninu upravenou impregnací již od výrobce. Po delším užívání účinek impregnace slábne a je možné ji obnovit disperzním roztokem (např. od firmy Condor v Berouně). Jurty takto musíte ošetřit každoročně. Ohledně čištění stanových plachet i jurt platí totéž, co je výš uvedeno u týpí.

Půjčovna

  1. Chtěli bysme abyste nám půjčený stan i postavili, je to možné?
    Z kapacitních důvodů stany nezavážíme,  budete si ho muset odvézt i postavit sami. Výjimkou jsou párty jurty, které nabízíme pouze s montáží. Na stavbu týpí doporučujeme přečíst a vytisknout návod z naších stránek a shlédnout video.
  2. Můžu si půjčený stan odvézt a postavit sám?
    Samozřejmě, při stavbě váš můžeme i nasměrovat a poskytnout radu po telefonu.
    Při dopravě počítejte ale s tím, že stan i s konstrukcí je objemný. Prodejní stánek, historický stan i šapito odvezete v běžném kombíku, pokud dáte tyče ke konstrukci na střechu nebo obyčejný přívěsný vozík. Na týpí větší než 6m budete vzhledem k délce tyčí potřebovat dodávku se střešním nosičem nebo alespoň 3m dlouhý vozík, zkušeného řidiče a auto o velikosti octavie a výš.
  3. Co se stane, když stan poškodím?
    Budeme po vás požadovat úhradu poškození ve výši skutečných nákladů. Máte-li pojištění odpovědnosti (tzv. pojistku na blbost), můžete tuto náhradu uplatnit u vaší pojišťovny.
  4. Co když stan spadne a někoho zraní?
    Za takovéto následky neneseme zodpovědnost. Naše stany totiž nepodléhají žádným schváleným normám, a proto riziko z používání stanu není kryto pojišťovnou.
  5. Musím stan po použití čistit a sušit?
    Stan nemusíte sušit, to uděláme za vás. Pokud stan balíte mokrý, udělejte tak těsně před převozem. Kdyby měl delší dobu ležet sbalený a vlhký, mohl by se poškodit.
    Pokud je však plachta silně znečištěna blátem, uvítáme, když jej přes zbouráním nahrubo očistíte (používejte prosím pouze čistou vodu a koště, žádné další chemikálie). Pokud nemáte možnost očištění, alespoň nám to nahlaste.
  6. Mohu v týpí zapálit oheň?
    Samozřejmě, týpí je k tomu přímo určené. Více o ohni v týpí se dozvíte v odstavci Týpí výše.
    Ale prosím s rozumem, za škody způsobené ohněm neneseme zodpovědnost. V jiných stanech ale netopte.

Údržba

  1. Plachta mi zezelenala, co s tím?
    Přesto, že je plachta ošetřena protiplísňovou impregnací, zelenému porostu se při nesprávném používání nevyhnete. Pokud týpí zezelenalo, nejspíše jste v něm málo topili. Dým má totiž na plachtu blahodárné účinky a je silnější než veškerá chemie. Plíseň se může také objevit, pokud necháte stan sbalený mokrý – po použití ho vždy balte suchý.
  2. Jak mám skladovat tyče?
    Tyče skladujeme nejlépe nastojato (např. opřené o strom) Pod střechou musí být jen pokud jsou naležato, stojaté tyč u stromu vydrží klidně deset let bez výraznějšího poškození.
  3. Jak skladovat plachtu?
    Rozhodně vždy suchou, ideálně ještě rozvěšenou. Sbalená plachta na půdě chutná myším.
  4. Je plachta impregnovaná?
    Používáme tkaninu upravenou impregnací již od výrobce. Po delším užívání účinek impregnace slábne a je možné ji obnovit disperzním roztokem (doporučujeme impregnaci od firmy Condor stany v Berouně).

Bubny

Už nevyrábíme, výrobu jsem předali Pavlu Jasanskému, Zeměznění

  1. Jaký je rozdíl mezi velkým a malým plochým (šamanským) bubnem?
    Čím větší plocha, tím bohatší zvuk. Malé bubny – 30 a 40 cm znějí jednotlivými údery, větší bubny mají dlouhý dozvuk.
  2. Praskla mi kůže na bubnu, co teď?
    Je-li to buben naší výroby, kůži vám vyměníme. Stačí buben poslat poštou k nám. Pokud jde o jiný buben, nejdříve pošlete fotku se systémem napínání, ať zjistíme, jestli je výměna kůže v naších silách.
  3. Je možné buben pomalovat?
    Na naše bubny nemalujeme, pokud se chcete na svém bubnu výtvarně vyjádřit, doporučujeme použít tuš.
  4. Čím buben namazat?
    Stačí použít obyčejný kuchyňský olej, na nahřátou kůži nakapejte pár kapek oleje a rukou rozetřete. Kromě konzervace tím získáte i hezčí vzhled.