Jurta, oblíbený kruhovitý stan, původem z asijských stepí. Původní jurty byly pokrývány plstí, která stan i zaizoluje pro celoroční bydlení. Jurty se vytápějí kamínky s kouřovou trubkou vystrčenou ven skrze  průchodku ve stěně. Dřevěná konstrukce nevyžaduje kotvení do země a a dříve platilo pravidlo, že stan pro jednu rodinu zvládne odvést jeden kůň. Protože je jurta velmi pěkný stan, stává se u nás oblíbenou nejen na rekreační bydlení ale i například jako venkovní učebna pro školy.

Jurta celoroční obyvatelná

venkovní plášť šijeme ze směsové plachtoviny BA+PES500 g/m2, která udrží vodní sloupec kolem 400mm.Tkanina je samozřejmě impregnovaná proti vodě a plísni, tuto impregnaci je nutné pravidelně obnovovat.  Zde je na místě upozornit, že ne vždy větší gramáž znamená lepší vlastnosti- tkanina utkaná z hrubého vlákna se působením vlhkosti smršťuje a zakrátko by vaší jurtě byla střecha malá. Šijeme tedy z bavlny s polyesterem, tkané z jemných vláken jako klasické stanovky, zesílené vazbou ripstop.

Pro náročné stavitele jsme do nabídky zařadili i alternativu – vnější plachtu z tkaniny syntetické, opatřené prodyšným akrylovým zátěrem.  Výhodou akrylové tkaniny Pacific je její ohromná odolnost proti vodě a  plísním, nevýhodou je zase trochu nižší schopnost odvětrávání. Proto někteří stavitelé instalují tuto  tkaninu na přidaný rošt, který dělá provětrávanou střechu.  Nelekejte se, nejde o gumovou plachtu, která vaši jurtu plně uzavře, to rozhodně ne, plachtovina  má tkanou strukturu, nevypadá uměle a provětrává, proto se jí také říká Airtex. Neimpregnuje se, lokální opravy lze řešit obyčejným akrylovým tmelem.

Pod střešní plachtu můžete ještě vložit pojistnou střešní folii Jutadach– i tu vám sešijeme na míru. Zajistí odvod vody,  pokud dojde k protečení střechy, například při mechanickém poškození. Je vyrobena z běžně používané paropropustné  podstřešní folie Jutadach 135g

Zevnitř, pod vrstvou izolace, vám příjemný interiér vytvoří vnitřní plachta ušitá ze slabší bavlny, i ta je pro jistotu impregnovaná.

Samozřejmostí je ušití plachty na míru, s požadovaným počtem prostupů na okna, dveře, komín. Nad každým oknem či dveřmi je osazena stříška- okapnice

Jurty nestavíme, dřevěné konstrukce ani izolaci na trvalé jurty nevyrábíme ani nedodáváme, ale spolupracujeme s několika věhlasnými staviteli jurt ( Radek Krejča, Martin Učeň, Viktor Svatoš,  Libor Macek…) a naše plachty dělají střechu nad hlavou už mnoha šťastným obyvatelům. Pokud si chcete jurtu postavit sami anebo pokrýt novým pláštěm již hotovou konstrukci, dodáme plášť dle vašich požadavků. Pokud chcete stavbu jurty na klíč, spojíme vás s některým s našich stavitelů, který jurtu pro vás vypojektuje a postaví, my ušijeme plachty dle jeho zadání.

Do bočních stěn umíme všít prostup na komín, korunu nahoře opatříme zakrývací čepicí .

Orientační cena plachty na jurtu :

Uvedené ceny jsou pouze za ušité plachty, bez dalších služeb (projekt, zaměřování, montáž…) Platí tedy pro stavitele, kteří dodají plánek a převezmou plachty. Pro opláštění již postavené jurty vám dodáme instrukce, jak jurtu správně změřit.

Poradenství pro stavbu svépomocí poskytujeme, ovšem pro náročnější dotazy vás nasměrujeme na naše partnery stavitele.

Průměr jurty /cena za textilní část, bez konstrukce Plachta vnější na střechu i bočnice, ba+pes ripstop 500g/m2

impregnovaná

Plachta vnitřní,

bavlna 200g/m2 impregnovaná

Plachta pro náročné- vnější syntetická, na střechu i bočnice

s akrylovým zátěrem

Pojistná

hydroizolace Jutadach, pouze na střechu- paropropustná

6m 37.000Kč

( 30.578.- bez dph)

19.000Kč

( 15.702.- bez dph)

51.000Kč

(42 148 .- bez dph)

8.000Kč

(6.611.- bez dph)

7m 48.000Kč

( 39.669.- bez dph)

24.000Kč

( 19.835.- bez dph)

65.000Kč

( 53 719.- bez dph)

10.000Kč

( 8.264,- bez dph)

8m 62.000Kč

( 51 239.- bez dph)

30.000Kč

( 24.793.- bez dph)

88.000Kč

( 72 727.- bez dph)

12.000Kč

( 9.917- bez dph)