Kontakt: chovatelé  Jana a Martin Synákovi

Zrnětín (Litomyšl)

email sapazi@seznam.cz

telefon +420 603 281 474

VRH „A“ 2023 klikni zde

 

 

 

Jsem přesvědčen, že když si jednou pořídíte hovawarta, váš další pes bude taky hovawart.  Jejich povaha i krása vás dostane a jiného chtít nebudete. To se stalo i nám. První fenu jsme si pořídili už dávno (Keya 2002-2015) následovala Číla (2008-2022) a v roce 2019 jsme si počkali ve vybrané chovatelské stanici Fai-fai Lemu na třetí blondýnu (Delikatess, Tessie)

 

Tito psi nás okouzlili zvou povahou, tolik vhodnou do podmínek, které máme. Žijeme na menším statku, kde máme 7 hektarů pastvin. Chováme kozy, krávy, drůbež a náš pozemek není oplocen. Ono to ani nejde, přes farmu vede veřejná cesta a plot by nám situaci jen komplikoval. Potřebovali jsme plemeno, které se drží doma, zná hranice které hlídá, ale narušiteli neublíží. Pokud není kolemjdoucí úplný strašpytel, může přes naši farmou projít, běda však kdyby odbočil byť jen krok z cesty nebo zkoušel vejít do dvora. Miloučká blondýna, kterou si často lidé pletou s retvievrem, vycení zuby a narušitele přiková na místo. Zkouší-li  přesto pokračovat, je držen za nohavici, dokud nepřijde někdo z rodiny  vetřelce vysvobodit. Díky potlačeným loveckým pudům se nemusíme bát nechtěných výprav do lesa, který je hned za domem a našim hospodářským zvířatům nezkřiví ani chlup.

Často se psy cestujeme, jezdíme na tábory, putování a výlety do přírody, kde dochází k socializaci s jinými psy i s lidmi.  Cestování autem milují, ví že je čekají kamarádi a dobrodružství, po návratu ale hned obchází a značkuje hranice farmy – tady bydlíme my!

Delikatess Fai-fai lemu je plavá fena většího vzrůstu, 64cm, váha podle kondice 40-47kg narozena 16.8.2019. Výstavám se moc nevěnujeme, absolvovali  jsme jen nezbytné –  svod mladých,  klubovou výstavu s hodnocením výborná a pak bonitaci, kde byla Tessie po absolvování povahového testu uchovněnna bez výhrad.

zde klikni na stránky hovawart klubu,kde lze dohledat původ,  výsledky testů atd.

 

 

Založili jsme tedy chovnou stanici s názvem Nekonečný kruh a rozhodli se chovat. Dřívější zkušenosti se štěňaty máme, chovná stanice je založena v roce 2022.